Тема. Додержуй даного тобою слова, 3 кл.
Мета: навчити учнів додержувати данного слова, планувати розпорядок дня та
виконувати заплановане; розвивати навички аналізу, узагальнення , вміння робити
висновки; виховувати силу волі, бажання удосконалювати своє «Я» , віру у свої
сили, здібності.
Обладнання: наочний матеріал, роздатковий матеріал, підручник 3
клас.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
1. Привітання
Встаньте, діти всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько
Посміхніться всі гарненько
Посміхніться ви до мене,
Посміхніться і до себе
Привітайтесь: «Добрий день!»
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка
домашнього завдання ( фронтальне опитування)
-
Яку тему вивчали на попередньому уроці? ( делікатність)
-
Давайте пригадаємо, що означає бути делікатним?
-
Пригадайте правила делікатної поведінки.
-
Розкажіть про випадок із життя, де ви або ваш друг поступили делікатно.
2. Закінчити речення
- Зараз я зачитаю речення, а повинні його закінчити, будьте уважні.
1. Не пхати
носа не в свої справи це…( бути делікатним, поважати чуже життя)
2. Я ніколи не перебиваю бо …( це не
культурно)
3. У чужій квартирі не можна…( відкривати
дверцята і ящики в столах, шафах, ходити без запрошення по кімнатах, заглядати
на кухню)
3. Розповідь оповідки Бруно Ферреро
«Постанови»
- А зараз, я вам розповім
оповідку Бруно Ферреро «Постанови», ви уважно слухайте, адже потім будуть
запитання.
3.
1. Розповідь вчителя
Один хлопець, нахилившись над столом, записував свої постанови. Його мати
у той час прасувала білизну.
«Коли побачу когось, хто потопає, —
писав хлопчина, — то відразу кинуся у воду, аби допомогти йому. Якщо загориться
дім, виноситиму з вогню дітей. Коли трапиться землетрус, без жодного страху
піду серед будинків, що валяться додолу, рятувати людей. А потім усе своє життя
присвячу бідним цілого світу».
За якийсь час він почув голос мами:
— Синку, будь такий добрий, спустися до
крамнички і купи хліба.
— Мамо, хіба ти не бачиш, що надворі
дощ? — з докором спитав син.
3. 2. Обговорення оповідки
- Чи сподобався вам хлопчик? Чому?
- Яким він себе уявляв?
- Чи виконає він свої
постанови коли виросте? Яким він був насправді?
- Яку пораду можна дати
хлопцеві? ( Великі діла починаються з малого. Ніколи не хвались)
4. Поясніть прислів'я.
- Діти, а чи чули ви
прислів'я: « Давши слово – держись, а не давши – кріпись»
- Як ви його розумієте?
ІІІ. Повідомлення теми і мети завдання
уроку
- Сьогодні на уроці ми
поговоримо про те, що означає «дати слово» і як його дотримати.
Тож темою нашого уроку є «Додержуй данного
тобою слова».
- Мета нашого уроку:
·
навчитись
додержувати данного слова, планувати розпорядок дня та виконувати заплановане;
·
розвивати навички
аналізу, узагальнення , вміння робити висновки;
·
виховувати силу
волі, бажання удосконалювати своє «Я», віру у свої сили, здібності.
IV. Робота над темою уроку
1. Розв'язання
проблеми
- Давайте
поміркуємо, що означає – «дати слово»?
2. Робота з підручником
2.1. Читання вголос дітьми оповідання «Треба»
- Зараз ми дізнаємось, як
один хлопчик хотів стати зразковим і чи вдалося йому це зробити. А для того,
щоб дізнатись , нам потрібно прочитати оповідання « Треба» і бути уважним при
читанні (с. 46)
2.2. Бесіда за прочитаним
- Яким ви собі уявили
хлопчика?
- Що він задумав зробити? (
перевиховатися)
- З чого він почав змінювати
свою поведінку? ( дав собі слово, що стане зразковим)
- Що помішало хлопчикові
здійснити свій задум? ( у хлопчика не було сили волі дотримати слова)
- Коли у хлопчика «…ніби
скеля з плечей зсунулася…» ? (коли він відклав свої справи на завтра)
- Як ви розумієте значення
слова «треба»?
- За яких умов хлопець зможе
досягнути свої мети?
3. Робота в групах
- Діти ,
давайте ми з вами поділимось на групи. Кожна группа отримає ситуацію, яку потрібно
обговорити і подумати чи правильно роблять діти і як слід діяти в данній
ситуації.
1. Прийшла Катруся в гості до Маринки, а
там вишивки дуже гарні. Захотіла Катруся навчитись вишивати, Маринка запропонувала
прийти завтра до неї після уроків, щоб навчити її. Катруся приходить наступного
дня до Маринки, щоб разом вишивати, а її вдома немає.
- Чи додержала Маринка слова?
Чи гарно вчинила дівчинка? Як ви оцінюєте ситуацію?
Що порадите Маринці?
2.Сашко часто приходив у клас після дзвінка.
Сьогодні у школу хлопчик прийшов тільки на другий урок. Зайшовши у класс, він побачив
моряка, який розповідав на уроці про свої заморські пригоди. Подарував
сувеніри. І Сашко дав собі слово, що більше ніколи не буде запізнюватись.
-
Як ви гадаєте, чи дотримає Сашко слова? Кому з вас доводилось побувати у
подібній ситуації?
-
Одже, який висновок ми повинні зробити?
4. Фізкультхвилинка
Бураніто потягнувся.
Раз нагнувся, два нагнувся.
Руки в сторонни розвів,
Ключик, мабуть, загубив.
А щоб ключик нам знайти,
Треба всім в похід іти.
5. Бесіда з досвіду учнів
- Діти, а кому з вас доводилося побувати у ситуації
коли ви не додержували свого слова? І чи були такі ситуації?
V. Закріплення вивченого матеріалу
1.
Правила «Додержуй слова»
-
Діти, щоб додержувати слово потрібно
пам'ятати правила.
o
Не кидай слів на
вітер
o
Не давай
легковажних обіцянок
o
Будь господарем свого слова
2. Практичне завдання
- Діти,
а чи даєте ви слово мамі, що приберете у власній кімнаті, самостійно виконаєте
домашнє завдання, слідкуватимете за одягом на взуттям?
2.1.
Розпорядок дня
-
Вам допоможе виконувати обіцянки розпорядок дня, певний режим дня,
Чим швидше
ви навчитесь його дотримуватись, тим легше вам буде навчитись дотримувати
власного слова.
- Давайте ми
з вами зачитаємо його та проаналізуємо.
- Одже, що
ви від сьогодні будете робити?
3. Творче
завдання
- Вам потрібно написати свою ситуацію, коли ви
додержували слова або коли не
додержували.
VI. Домашнє завдання
с. 46-49 ( опрац.) і допис. ситуацію
VII. Підсумок уроку
- Що означає дати слово?
- Чи гарно не додержувати слова?
- Яке прислів'я ви запам'ятали?








